מהי התאמה אישית בבית ספרנו?

התאמה אישית (פרסונליזציה) של הלמידה הינה מרכזית מאוד בשיח על חינוך עדכני ומתקדם והיא אכן הכי טבעית ומתבקשת: אנחנו לומדים.ות בצורה מאד שונה.
חלקנו מעדיפים.ות להאזין, בעוד אחרים מעדיפים את הקריאה, ותמיד יש את מי שלומד.ת דרך כתיבה וסיכומים. יש מי שמעדיפים.ות ללמוד ברצף ויש את מי שזקוק.ה כל 10 דקות להפסקה. יש מי שצריך לשבת מול שולחן כי זה מכניס אותו לאווירת למידה וריכוז, ויש את מי שזה מכניס אותו לדיכאון ואם רק תתנו לו ספה או רצפה הכל ייראה אחרת.

אז למה זה נראה לנו הגיוני שצורות למידה כל כך שונות פוגשות צורת הוראה אחת בבית הספר, וכולם לומדים.ות באותה צורה ובאותו הקצב?

המטרה שלנו בבית הספר היא לייצר למידה המותאמת לצרכים, העדפות, החוזקות והייחודיות של כל תלמידה ותלמיד. בגילאים הצעירים בבית הספר שלנו למידה בהתאמה אישית נעשית עם המורה ובכיתות. עדיין מתקיים שיעור בנושא מסוים, בשעה מסוימת, ועדיין תהיה נוכחות מורה והרכב תלמידים.ות ידוע וקבוע, כל התלמידים.ות יגיעו לאותה מטרה, אבל בדרך שונה.

במה אנו מתמקדות כחלק מלמידה מותאמת אישית?

השלב הראשון וההכרחי לתהליך הוא הכרות עם כל תלמידה ותלמיד. בשלב זה זה אנו לומדות על ההעדפות של התלמיד.ה, היכולות, החוזקות והחולשות. אנו עושות זאת דרך משימות שונות בתחומי דעת שונים, במסעות הלמידה ובמפגשי הבחירה המעניקים לנו אפשרות להכיר את התלמידים.ות מזוויות שונות. לתלמידים.ות יש תמיד מקום להביע את עצמם.ן, לשתף בתחביבים ובכל מה שמעניין במקביל לחשיפה לתחומים ונושאים שונים.

כדי שתלמיד.ה יוכלו ללמוד ולהתקדם באופן עצמאי אנו מחנכות ללמידה עצמאית. אנו מלמדות את התלמידים.ות להתמודד עם משימות באופן עצמאי, לפנות לחברים.ות בשאלות ולא רק למורה, ולחפש מקורות מידע. כל אלו יאפשרו להם לכשיגדלו למידה של תחומים המעניינים אותם, בקצב האישי שלהם.ן.

חלק חשוב מאד בלמידה בהתאמה אישית, הוא המשוב. התלמיד.ה מקבלים.ות משוב תמידי לגבי ההתקדמות שלהם.ן. זה מאפשר מעבר ללמידה עצמאית ומאפשר קבלת אחריות על הלמידה. זהו חלק חשוב מאוד ממיומנויות המאה ה-21. בבית הספר לומדים התלמידים.ות כבר במסע הלמידה הראשון שלהם על המונח משוב אמ"ת (אמיתי-ממוקד-תומך) ומשתמשים בו רבות לא רק בלמידה הפורמאלית אלא גם ככלי להקשבה ופתרון בעיות. התלמידים.ות לומדים לתת משוב בצורה מקדמת. מצד שני ישנה גם למידה על קבלת משוב, מה מבין הדברים שנאמרו יוטמעו ומה אבחר שלא.

למידה מתוך בחירה מחזקת מוטיבציה ללמידה. אנו מלמדות את התלמידים.ות כיצד לבחור וכיצד להתמודד עם הבחירה על ידי מתן אפשרות רבה לבחירה בשיעורים (סדר משימות, בחירה בין מטלה מצורות שונות, בחירה באופן הצגת התוצר במסעות הלמידה ובשיעורי הבחירה הרבים בבית הספר). בהתנסויות השונות הללו התלמידים.ות לומדים נדבך חשוב מאוד בלמידה בהתאמה אישית שתשמש אותם בתהליכי הלמידה בהמשך הדרך.

חוליה נוספת ומשמעותית מאד היא המורה. תפקיד המורה בתהליך הלמידה משתנה באופן משמעותי. המורה צריכה ללוות את התלמיד.ה בכל התהליך, יש לה חלק מכריע במתן המשוב ובתיווך המורה מנחה, מנווטת, יועצת ללמידה ומקדמת אותה.

דגש רב מושם על מיומנויות וכישורים שעל הלומדים.ות לפתח: אחריות, משמעת אישית, מודעות אישית, הנעה פנימית, חוסן, התמודדות עם קשיים ואתגרים, חשיבה ביקורתית ופתרון בעיות. מיומנויות אלו אינן נלמדות מעצמן. יש לתרגל אותן שוב ושוב במצבים שונים וזהו הדגש בלמידה בבית ספרנו.

סביבת למידה גמישה המותאמת לתלמידים ולתלמידות – כיון שהתלמיד.ה משתנה ומתפתח.ת לאורך הדרך, על סביבת הלמידה וחוויית הלמידה להשתנות בהתאם לתוכנית הלמידה האישית ולמצב הנוכחי של התלמיד.ה. הכוונה היא הן לצורת הלמידה (ליד שולחן, בעמידה, בשכיבה, על ספה, על שרפרף), הן מבחינת זמן הלמידה (בשיעורים או בכל שעה ומכל מקום בנוסף לשעות הלמידה בבית הספר) והן מבחינת קצב הלמידה (ברגע שתלמיד.ה התמחו בנושא מסוים, הם.ן יוכלו להמשיך לנושא הבא, ואינם צריכים לחכות עד שכל הכיתה תגיע לסיום הנושא).

תוכנית לימודים מותאמת אישית – זו המטרה של למידה בהתאמה אישית. כל לומד.ת מגדיר.ה את תכנית הלימודים שלו.ה בהתאם לתחומי העניין והמטרות , ומתוך זה נגזרים היעדים, שיטת הלמידה והקצב המותאם. זה המצב הרצוי מבחינתו ולשם נרצה להביא את התלמידים והתלמידות שלנו במהלך 6 שנות הלמידה ביצחק נבון.

דוגמא למבנה שיעור מותאם אישית

השיעורים נפתחים לרוב במעגלי שיח ומסתיימים במשוב וסיכום.
השיעורים כפולים באורכם ומאפשרים זמן למידה מיטבי. לאורך שעה וחצי יש זמן למעגל שיח, להקניה קצרה של נושא הלימוד, לעבודה בצוות וללמידה עצמאית.
הצוות משתמש באמצעי למידה מגוונים: מחשבים, דפי עבודה, משחקים, ספרי לימוד ועוד על מנת לייצר למידה עצמאית.

החלק המרכזי של השיעור מורכב לרוב מהקניה קצרה שמקיימת המורה ולאחריה תרגול אישי או בקבוצות. במהלך התרגול ניתנות מספר אפשרויות בחירה לתלמידים.ות: מקום התרגול, משימות מהן ניתן לבחור או בחירה בסדר המשימות לביצוע.

דוגמה אחרת היא חלוקת הכיתה ל-4 קבוצות עבודה. קבוצה אחת תבצע הקניה עם המורה, קבוצה שניה תבצע משימה במחשבים, קבוצה שלישית תבצע משימה בדפי עבודה וקבוצה רביעית מקבלת זמן משחק משותף. לאחר רבע שעה כל קבוצה עוברת למשימה הבאה ועד לסוף השיעור עברו כל הקבוצות את ארבעת חלקי השיעור.

עוד על נושא ההתאמה האישית בעולם חינוך תוכלו לקרוא במאמר הבא: