כשישים הורים ונשות צוות הגיעו למפגש שולחנות עגולים בבית הספר.

מטרת המפגש היתה חשיבה משותפת בשני היבטים: משוב ומבט לעתיד.

השולחן הראשון, בהובלת מרינה זמיר, עסק באמנת הורים-צוות – תלמידים.ות. בשולחן זה שוחחו על כך שנדרשת אמנה כדי לייצר שפה משותפת ושיפור התקשורת בין ההורים לצוות. ההורים ביקשו ליצור אמנה שלא בהשתתפות התלמידים.ות בעוד שהצוות חושב כי שותפות תלמידות ותלמידי בית הספר חשובה והכרחית. הוסכם כי האמנה צריכה לענות הן על צרכי הצוות והן על צרכי ההורים. הועלו רעיונות שונים כמו למשל לייצר מסע למידה סביב נושא זה.

השולחן השני, בהובלת טל בן טוב, עסק בנושא קידום אקלים מיטבי בבית הספר. השיח סבב סביב הרצון המשותף ליצר סביבה בטוחה ומוגנת לכל תלמיד ותלמידה. עלה הצורך להסבר נוסף של אופן הטיפול של בית הספר בארועים שונים, מדרג ההתנהגות ודפי האחריות האישיים המבוססים על מודל אפר"ת (תוכלו לקרוא על כך עוד כאן). שוחחנו על ההכלה הנדרשת לתלמידים שונים, על הפעילות החברתית המתקיימת בביה"ס ועל האופן שבו ההורים כקהילה יכולים לסייע לבית הספר בכך.

שני שולחנות נוספים, בהובלת ליהי וונטיק ומאיה אילתי-שכטר עסקו בחזון הבית ספרי. עלתה הערכה רבה למסעות הלמידה והנאת התלמידים.ות מהלמידה דרכם. עם זאת עלתה בקשה לשיתוף ברור יותר של תהליכי הלמידה במסעות. בנוסף שוחחו על נושא התרגול, בעיקר בתחום החשבון. ההורים ביקשו כי הצוות החינוכי ידאג לתרגול שוטף (חובה) גם בבית בעוד הצוות מקדם תרגול בביה"ס ותרגול מתוך בחירה בבית. עלתה גם השאלה אצל מי האחריות לתרגול הנוסף בבית על הצוות או על ההורים. נערך שיח גם סביב דרכי הערכה בבית הספר והחשש של ההורים כי הילדים.ות לא ידעו להתמודד עם קבלת ציון ומבחן בהמשך דרכם.

השולחן החמישי, בהובלת כליל פרידמן, עסק בנושא ארועים וציון החגים בבית הספר. עלתה בקשה כי חגי ישראל יצוינו באותו האופן בכל הכיתות ולא לפי בחירת צוות השכבה ונערך שיח לגבי קיום טקסים בשיתוף הקהילה. בהקשר לפעילות פורים, פעילות זו הפכה לסוג של תחרות בין הכיתות ועלתה הבקשה להקפיד יותר על שימוש חוזר וקיימות בחגיגה זו ולצמצם את מעורבות ההורים. עלתה הצעה לעדכון חודשי ושנתי של ארועים מתוכננים בבית הספר כפי שהיה נהוג בעבר.

כאמור בשולחנות השונים ניתנה ההזדמנות לעלות הצלחות ותחומים לשימור לצד מקום להביע חששות ובקשות לשיפור או שינוי. שמענו יחד מהם המקומות בהם יש פער בתפיסות בין ההורים לצוות. המטרה המשותפת שלנו היא לייצר גשרים של שיתופי פעולה ביננו אשר יגדילו את ההבנה כלפי החזון ואופי הפעילות הבית ספרי הייחודי. אנו בתחילתו של תהליך משותף שימשך בשנת הלימודים הבאה.

היה מפגש מצוין עם אנרגיות טובות ושיח פורה.

תודה לצוות שהגיע והוביל את השולחנות ולהורים שהקדישו מזמנם לשיח חשוב זה.

תודה לזיו עומר, יו"ר הנהגת ההורים, על השותפות בארגון מפגש זה.

המשך בשנה הבאה…