השבוע סיימנו את שבוע החשיפה למסע הלמידה הראשון שלנו לשנה זו.

המסע יערך 12 שבועות עד לסוף המחצית הראשונה.

במחצית זו מסעות הלמידה משלבים למידה בדגש על תחומי השפה.

השבוע עברו תלמידות ותלמידי כל השכבות את פעילות החשיפה של המסע.

מהו שלב החשיפה?

שלב זה מטרתו לעורר עניין וסקרנות אצל הלומדות והלומדים. כדי שתתרחש למידה נדרשת סקרנות וחיבור אישי לנושא הנלמד ושלב החשיפה מעודד זאת.

קצת על החשיפה מפי ילדות וילדי בית הספר:

המסעות שלנו במחצית זו

שכבת א'- מסע התחלה – המסע עוסק בהתחלות שונות בתחומים שונים ובמשמעות התחלה עבורנו. החשיפה כללה טיול ברחבי בית הספר וחיפוש אחר תמונות המסמלות התחלות שונות. לדוגמא: התחלה של הריון, צמיחת שן, צעד ראשון, אפרוח הבוקע מהביצה וכמובן התחלה של כיתה א'. בכיתות שוחחו על מהו מסע למידה וניסו לנחש ולגלות מה שם המסע.

שכבת ב'- מסע מבראשית– המסע עוסק בתהליך הבריאה הן בהקשרו התנכי והן בהקשר של תהליך בריאה. בכיתות נערכה המחשה של "תוהו ובוהו". הכיתות חזרו מההפסקה לכיתה מבולגנת ולא הבינו מה קרה. בנוסף שיחקו במשחקים שונים שדורשים תהליך של הרכבה, התחלה, סיום והשלמה. לאחר דיון ומחשבה גילו גם את שם המסע.

שכבת ג'- מסע מראה-מראה – המסע עוסק בנושא של מראה הן מבחינת תכונות ושימושים והן כמטפורה (הגוף כמראה, סיפור מראה וכו'). במהלך החשיפה דרך משחק חפש את המטמון ברחבי בית הספרו חידות שונות חיפשו רמזים על המסע וגילו את שם המסע.

שכבת ד'- מסע ממצימילה – המסע עוסק בהמצאות ובחידוש השפה העברית. במהלך השבוע נתלו על גבי קירות בית הספר רמזים עובדתיים – "הידעת?" אשר סיפקו מידע אודות השפה העברית. כמו כן, קיימנו "בחירות" על המילה האהובה בשפה העברית. דרך משחק שכבתי "המרוץ למיליון", נחשף שם המסע דרך ביצוע משימות מגוונות תוך פיתוח ארבע מיומנויות מרכזיות: תקשורת, שיתוף פעולה, חשיבה ביקורתית ויצירתיות.

שכבת ה'- דמויות משמעותיות- במהלך השבוע נחשפו בכיתות לדמויות משמעותיות מתחומים שונים ונערך דיון על מהי דמות משמעותית ומה הופך אותה לכזו.

שכבת ו'- חוק נבון – המסע עוסק בתהליכי החקיקה במדינה. החשיפה לנושא כללה הוספה של חוקים לכיתה, דיון ושיח על חשיבות החוקים ולמידה על סוגי חקיקה במשטרים שונים.

מחברת המסע

לראשונה אצלנו את מסעות הלמידה שלנו ילוו מחברות מסע ייחודיות שיצרנו לכל תלמיד ותלמידה. המחברות ילוו את המסע ובתוכם יציגו הילדים והילדות את תהליכי המסע תוך שילוב של כתיבה וחשיבה רפלקטיבית על שלבי המסע.
תודה לליהי וונטיק, הרכזת הפדגוגית, על בניית המחברות החשובות לתהליכי הלמידה.

ומהו השלב הבא במסע?

בשבוע הבא יחשפו הכיתות לשאלה המרכזית שתלווה לאורך המסע, השאלה המהותית, שאלה פתוחה וגדולה ביחס לנושא הנלמד. היא מכוונת לקבלת תשובות מגוונות ומשתנות במהלך המסע, ואנו חוזרות אליה תוך כדי התקדמות.

בנוסף יחשפו לתוצר המסע וממנה נגזרת גם השאלה המניעה של המסע, שאלה המניעה לפעולה וממנה נגזרים תהליכי הלמידה של המסע: מה עליי לדעת ומה עלי לעשות על מנת ליצור את התוצר?

בשבועות הקרובים נלמד ונרחיב את הידע על נושא המסע בהתאם לשאלות המהותיות והמניעות.

נאחל לכל התלמידות והתלמידות מסע למידה מלמד ומרתק!

קצת תמונות משבוע החשיפה